Péče o pleť - kosmetické minimum

30.04.2020

Pro jednoho je kosmetická péče radostí a pro druhého nutností. Často se péče odvíjí od finanční situace, někdy si můžeme dopřát víc, někdy to jednoduše nejde a často také investujeme nemalé prostředky do nekvalitní a předražené kosmetiky. Jaké minimum bychom měli mít doma? Co naše pleť potřebuje k tomu, abychom ji udrželi v kondici?

TŘI ZÁKLADNÍ PRODUKTY

Čištění, tonikum a krém - to je minimum, které bychom měli pleti vždy dopřát pro udržení dobré kondice.

ČIŠTĚNÍ A TONIZACE

Budu se opakovat, ale čištění je skutečně alfa a omega kosmetické péče. Na čištění nešetřete a provádějte ho denně i v případě, že není pleť nalíčena. Vsaďte na 2 fázové čištění - tedy hlavní čistící přípravek (mléko, pěna, gel) + tonikum.

Čištění odstraňuje nejen make-up, ale i veškeré nečistoty, kterých je ve vzduchu spousty, prach, smog, ale i maz, který pleť samovolně vylučuje. Pokud tedy nedojde k účinnému a šetrnému čištění, další produkty jako sérum nebo krém nemají šanci působit. I ten nejlepší krém na světě nic nezmůže, pokud pleť není důkladně očištěna a připravena na jeho aplikaci.

  • Vybírejte podle složení! Ano, jen na něm záleží.
  • Pokud možno se vyhněte přípravkům, které obsahují sulfáty SLS/SSL, PEGY, konzervanty, minerální olej hojně používaný v olejových odličovadlech. Dále umělé parfemace, alkohol, ....
  • Omezte používání micelární vod na skutečně výjimečné situace, ideálně je úplně vyřaďte. Jsou pro pleť velkou zátěží.

ZAŘAĎTE TONIKUM

Nejedná se o obyčejnou vodu, ale o zvlhčující a harmonizující přípravek. Reguluje pH, hydratuje, zklidňuje, stahuje póry a pomáhá dalším přípravkům lépe fungovat a prostoupit hlouběji. Často ho nesprávně používáme jako čistící přípravek!

Tonikum neslouží jako hlavní čistič, určitě neodstraňuje make-up!

KRÉM, KABÁTEK PRO PLEŤ

Krém je skutečně ochranným kabátkem pro pleť. Dokáže hydratovat, vyživit, zjemnit, zpevnit, rozjasnit, zklidnit, chránit... podle toho, jaký typ pro svou pleť zvolíme. Krém by měl být každodenní součástí péče o pleť, ideálně ráno a večer.

Opět vybírejte podle složení a nenechte se zlákat reklamou, která slibuje zázraky na počkání a přírodní složení. To, že je krém pro vegany, netestovaný na zvířatech a bez parabenů ještě neznamená, že je kvalitní a přínosný pro pleť.

Stále stejná kritéria - vybírejte přípravky bez silikonů - ty poznáte podle koncovek CONE, SILOXANE, CONOL, dále ropné deriváty (minerální olej, parafín, vazelína, Propylen glycol), zbytečné konzervanty, umělé parfemace, PEGY, PPG...

Výše zmíněné látky vytváří návyk, vytváří na pokožce film, pod kterým nedýchá, navíc patří mezi tzv. komedogenní látky, tedy látky, které zanáší póry.

A CO DÁL?

Čištění, tonizace a krém je skutečné minimum, které postačí mladé pleti. Důležitá je prevence a pokud je naše pokožka zralá, je vystavena náročnému prostředí (klimatizace, vícesměnný provoz, sluneční záření, prach, smog) - pak potřebuje skutečně víc.

  • Sérum - potrava pro pleť. Díky malým molekulám aktivních látek prostupuje hluboko do pleti, kam se samotný krém nemá šanci dostat. Od 30 let by mělo být součástí domácí péče o pleť. Pokud je pleť vystavena velké zátěži, doporučuji i dříve v podobě ozdravných kúr.
  • Maska - extra péče, která okamžitě zlepší vzhled a zdraví pleti. Dopřát by si ji měla jak mladá tak i zralá pleť.
  • Oční krém - prevence před kruhy, otoky a vráskami.